15 czerwca 2022

Gdzie rośnie kawa?

Gdzie rośnie kawa?

Jeśli interesujesz się kawą, być może zastanawiasz się, gdzie ona rośnie. Kawa nie jest jednak monokulturą, tak jak banany. Banany są klonami jedne drugich i są podatne na choroby. W związku z tym odmiany kawy, takie jak Cavendish, powstały na bazie oryginalnej odmiany Gros Michel. Przemysł kawowy jest jednak o wiele bardziej podatny na choroby i zmiany klimatu. Nie należy się jednak martwić - istnieją sposoby na ograniczenie wpływu rdzy.

Pierwsze drzewa kawowe zostały sprowadzone na Cejlon przez holenderskich kupców, a Brytyjczycy uczynili z kawowca podstawę swojego imperium handlowego. Do 1815 r. na Cejlonie produkowano więcej kawy niż gdziekolwiek indziej na świecie. Jednak dopiero kilkadziesiąt lat później zniknęła ona z rynku po ogłoszeniu w The Gardeners' Chronicle. Przemysł kawowy rozwijał się od tego momentu, ponieważ ludzie od wieków zajmowali się produkcją kawy. Pomimo krótkiego okresu istnienia, produkcja kawy trwa do dziś w Ameryce Łacińskiej i na całym świecie.

Przyszłość kawy zależy od klimatu. Zmieniające się temperatury mają wpływ na produkcję kawy w całym Pasie Zbożowym. Podczas gdy klimat się zmienia, kawa może nadal rozwijać się w środowiskach o dużej bioróżnorodności. W takich środowiskach plantatorzy kawy mogą osiągać zyski, sprzedając drewno lub uprawiając inne rośliny. Jednak wraz ze wzrostem temperatur, plantatorzy kawy dokonują trudnych wyborów co do miejsca uprawy. Niektórzy przenoszą swoją produkcję na wyżej położone tereny. Inni zaś przestawiają się na tańsze, gorsze odmiany kawy.

Obecnie kawę uprawia się w ponad 50 krajach. Jednak do parzenia kawy na zimno najlepsza jest kawa kolumbijska. I choć Kolumbia jest królem plantacji, przemysł kawowy rozprzestrzenił się na takie kraje, jak Wietnam i Indonezja. Kraje te są "pasem ziarnistym" przemysłu kawowego. Pas kawowy obejmuje rozległe regiony równikowe od Papui Nowej Gwinei po Meksyk. Jest jednak jeden region, w którym uprawa kawy rośnie bardziej niż w jakimkolwiek innym.

Na wielu obszarach uprawy kawy owoce nie są łatwo dostępne do zbioru przez maszyny. W sezonie zbiorów owoce kawowca można zbierać ręcznie lub maszynowo. W metodzie tradycyjnej owoce zbiera się ręcznie w miejscach, gdzie są dojrzałe. Metoda ta wymaga wykwalifikowanych pracowników, którzy wiedzą, gdzie szukać czerwonych owoców. Obróbka owoców w taki sposób, aby uzyskać z nich dobrą kawę, wymaga wiele uwagi i czasu.

Uprawa kawy arabica jest trudniejsza niż kawy robusta, ponieważ ze względu na klimat wymaga umiarkowanego zasięgu i dużej wysokości. Jednak ze względu na różnorodność mikroklimatów i specyficzne metody uprawy, Kolumbia jest synonimem produkcji kawy arabica. Choć Kolumbia nie produkuje kawy najwyższej jakości, to wytwarza jej znaczne ilości. Chociaż kawa w Kolumbii uprawiana jest od wieków, dopiero niedawno kraj ten stał się światową potęgą w dziedzinie kawy.

Gdy roślina kawowca zakwitnie, wytwarza małą jagodę z dwoma ziarnami w środku. Gdy jagoda jest czerwona, zbiera się ją i suszy przez kilka tygodni. Po wysuszeniu jagody są palone w wysokiej temperaturze, gdzie naturalne cukry karmelizują się i tworzą smak kawy. Po wypaleniu ziarna kawy można zmielić lub umieścić w kapsułkach. Należy jednak pamiętać, że bezpośrednie działanie promieni słonecznych może spowodować więdnięcie i obumieranie ziaren.

Etiopia jest ojczyzną kawy Arabika, która nie tylko zapewnia wysoką jakość i ilość, ale także jest bardzo popularna. Chociaż warunki klimatyczne są idealne do produkcji kawy, jej plony są niskie, a kawa jest narażona na ataki szkodników. Istnieje ponad 47 gatunków owadów, które atakują rośliny kawowca, a ich liczba rośnie ze względu na zmiany klimatyczne i zmieniające się praktyki kulturowe. Szkodniki te zaczęły już wpływać na bionomikę stawonogów. Klimat już teraz zmienia bioróżnorodność stawonogów, w tym kawy, a Etiopia nie jest tu wyjątkiem.

Centrum Badań i Edukacji Rolnictwa Tropikalnego w Turrialba w Kostaryce jest częścią przemysłu kawowego. Muzeum obejmuje ponad 25 akrów drzew kawowych. Zwiedzający mogą zapoznać się z początkami kawy i dowiedzieć się, jak ją uprawiać. W muzeum znajduje się także duża biblioteka z materiałami edukacyjnymi oraz księgarnia o tematyce kawowej. Znajduje się tu również słynna odmiana Geisha, która została odkryta przez przypadek. Jej wyjątkowy smak sprawił, że sprzedawana jest po niebotycznych cenach na aukcjach.

Pas Kawowy obejmuje części Afryki, Ameryki Łacińskiej oraz Azji i Pacyfiku. W tych regionach, położonych między 25 stopniami na północ i południe od równika, panuje idealny klimat do uprawy kawy. Drzewa kawowe kwitną na dużych wysokościach, gdzie przez cały rok panują stałe, ciepłe temperatury. To właśnie tam uprawia się najwięcej kawy w celach komercyjnych. Aby uzyskać najsmaczniejszą filiżankę kawy, warto zaplanować swoją podróż w okolicach Pasa Kawowego. Podróżując do Afryki, nie zapomnij spróbować lokalnej kawy.

Powiązane wpisy

15 czerwca 2022
Pochodzenie ziaren kawy